26939-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Snittblommor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ks486:2/2020 Blommor
Referensnummer: Ks 486:2 Blommor
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Förnyad upphandling av blommor och växter för inomhusbruk.
Inledning
Intresserade företag (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande ramavtal för (nedan kallad upphandlande myndighet "UM");
Örebro kommun, org nr: 212000-1967
Örebro Parkering AB, org nr 559149-1641
Länsmusiken i Örebro AB, org nr 556717-9071
Örebroporten Fastigheter AB, org nr 556167-8276
Avseende: Blommor - snittblommor, binderier och krukväxter och där tillhörande tjänster - estimerat årsvärde 3 Msek
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121210 Blomsteruppsättningar, 03451000 Växter, 39298300 Blomvaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen