Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-utrustning för arbetsplatser, klienter
Referensnummer: 21/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB (JEAB) med dotterbolag avser att upphandla ett ramavtal för vårt löpande behov av IT-utrustning och tillbehör för företagets arbetsplatser.
IT-utrustningen som löpande nyinstalleras och ersätter äldre utrustning ska passa mot befintliga arbetsstationer.
Företaget kan även komma att köpa tjänster för installation och utbyte av utrustningen som komplement till egna resurser för denna tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237460 Tangentbord till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen