26942-2021 - KonkurrensutsättningSverige-HALMSTAD: Sjukhussängar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sängar och tillbehör för hemsjukvård
Referensnummer: DNRGS200149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192120 Sjukhussängar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av sängar, sängryggstöd, sängbord, stödhandtag, stöd- och vändhandtag, fristående lyftbåge, förhöjningsklossar samt tillbehör för hemsjukvård inom Region Halland, Region Blekinge och Region Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192100 Sjukbäddar, 33192130 Inställbara sängar med motor, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord, 33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 39143123 Nattduksbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen