2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verkstadstjänster
Beskrivning: Luleå kommun upphandlar verkstadstjänster gällande reparationer och service på park- och trädgårdsmaskiner, tyngre fordon och utrustning samt personbilar.
Intern identifierare: KLF 2025/476
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50112000 Reparation och underhåll av bilar
Ytterligare klassificering (cpv): 34140000 Tyngre motorfordon, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer, 34310000 Maskiner och maskindelar, 45262680 Svetsning, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50112111 Plåtskadereparationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Park- och trädgårdsmaskiner
Beskrivning: Reparation och service av kommunens bestånd av mindre maskiner såsom gräsklippare, motorsågar etc
Intern identifierare: Park- och trädgårdsmaskiner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Personbilar
Beskrivning: Service och mindre reparationer av personbilar som ägs av kommunen. Större reparationer görs av märkesverkstad.
Intern identifierare: Personbilar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Tyngre fordon
Beskrivning: Service och reparationer såsom mekaniska arbeten, svetsning och reparationer av annan utrustning, t ex plogar och liknande
Intern identifierare: Tyngre fordon