26958-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila reservkraftaggregat till Stockholm
Referensnummer: UH-2018-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio AB avser att köpa in två mobila elverk för tillfällig matning av distributionsnät, ett större och ett mindre. Det stora aggregatet, en lastbil med fast reservkraftaggregat på 1000kVA ska stationeras i Stockholm och ska användas primärt i Stockholms stad med omnejd. Det mindre aggregatet, en släpvagn på 700kVA, ska stationeras i Ösmo i Nynäshamn. Båda aggregaten kan komma att transporteras längre sträckor i vissa undantagsfall och dessutom behöva parallellköras vid kraftmatning. Leverans under 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen