Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och arbetskläder
Referensnummer: 23-00160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar funktions- och skyddskläder till Sjöfartsverkets personal inom olika verksamheter. Användningen av plaggen sker därmed i en rad olika miljöer där yrkesgrupperna verkar. Verksamheter där plaggen används är exempelvis Båtmanstjänst, Lotsning, Isbrytning, Farledsteknik, Helikopterbesättning, Helikopterunderhåll, Rederitjänster, bygg-, och teknikertjänster, olika typer av servicetjänster m.fl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18234000 Byxor, 18235000 Tröjor, koftor och liknande plagg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen