2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - Underhållsavtal för befintligt styrsystem
Beskrivning: Tekniska verken i Linköping AB (publ) har för avsikt att, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LUF(2016:1146) 6 kap 7 § punkt 3 och detta meddelande om frivillig förhandsinsyn, ingå avtal med Emerson process management AB avseende underhåll och support av styrsystemet DeltaV för att säkerställa systemets funktionalitet. Tekniska verken i Linköping AB (publ) äger sedan tidigare styrsystemet DeltaV i sin produktionsverksamhet. Programvaran som Tekniska verken i Linköping AB (publ) äger nyttjanderätt till kräver underhåll och support för att fungera i enlighet med organisationens behov. Då nuvarande avtal som innefattar underhåll och support löper ut under 2024 behöver ett nytt avtal upphandlas. Äganderätten för programvaran tillhör Tekniska verken i Linköping AB (publ). Underhåll och support kan på grund av att programvaran skyddas av ensamrätt endast tillhandahållas av Emerson process management AB. Tekniska verken i Linköping AB (publ) annonserar i enlighet med LUF(2016:1146) 10 kap. 6 §, meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla underhåll och support av styrsystemet DeltaV.
Intern identifierare: 24/107
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000