269652-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Trycktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 3.3.2-379/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79820000 Trycktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på tryckeritjänster enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens framtida behov av tryckeritjänster och specificerade trycksaker. Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 19.9.2018.
Anbudet ska vara bindande 6 månader efter sista anbudsdag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79823000 Tryckning och leverans
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på tryckeritjänster enligt de förutsättningar som anges i detta
Upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlingens bakgrund och syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens framtida behov av tryckeritjänster och specificerade trycksaker samt att samla stadens nuvarande två ramavtal, Kontorstryck och Tryckeritjänster, till ett ramavtal.
Kontorstryck löper t.o.m. 31.10.2018 och omfattar tryck och leverans av;
— Visit- och korrespondenskort
— Block med visitkortsuppgifter
— Kuvert
— Aktomslag/mappar för förvaring/arkivering av personakter i A4-format
— Inneliggare A4 för mellanläggsplacering i aktomslag/mappar
— Högvolymskopiering/masstryck A4
Tryckeritjänster löper t.o.m. 31.12.2018 omfattar leverans av tryckeritjänster inklusive "print-on-demand", trycksaksportal samt lager.
— Till exempel budgettryck, budget med reservation m.m,
— Till exempel årsredovisningar, verksamhetsplaner m.m,
— Broschyrer i färg – Limbundna, häftade, Silk häftade, Silk limbundna
— Gatupratare
— Foldrar
— Tidning
— Talkort
— Vykort
Detta innebär att det kommande ramavtalet kommer att omfatta båda tidigare ramavtal fr.o.m. 1.7.2018.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 19.9.2018.
Anbudets giltighetstid