269670-2020 - PlaneringSverige-Malmö: Vakttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Evenemangssäkerhet, bevakning och ordningshållning
Referensnummer: STK-2020-393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bevakning och ordningshållning vid tillfälliga evenemang av väktare och ordningsvakter där Malmö stad är arrangör eller medarrangör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att ske genom ett öppet förfarande med en anbudstid på 30 dagar. De tjänster som kommer att efterfrågas är;
— Mobila och stationära väktare och ordningsvakter
— Gruppledare
— Projektledare
— Arenautbildade ordningsvakter
— Trafikvakter
— Civilklädd säkerhetspersonal
— Larmväskor
Ytterligare tjänster kan tillkomma före publicering av upphandlingen. Uppdragets omfattning i detalj kommer att framgå av det publicerade förfrågningsunderlaget i dess helhet.
Det noteras att Malmö stad haft ett genomsnittligt årligt behov avseende av evenemangssäkerhet (bevakning och ordningshållning) som uppgått till 4.1 miljoner SEK.