2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förtätningar av fjärrvärmenätet i Kiruna.
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för förtätningar av fjärrvärmenätet i Kiruna. Avtalstiden uppgår till maximalt 8 år. Volymen per år uppgår till ca 5 MSEK. Ansvariga under anbudstid: Tekniska Verken i Kiruna. Tidsplan: Utskick av ramavtal till annonsering/anbudsangivare V23 Deadline från anbudsgivare V.32 Kontraktsskrivning V35
Intern identifierare: 2024-054
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten