269785-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggnadsarbeten – avhjälpande underhåll och akuta åtgärder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar byggnadsarbeten avseende avhjälpande underhåll och akuta åtgärder, som beräknas understiga en (1) MSEK, på Beställarens fastighetsbestånd. Byggnadsarbetena kommer i huvudsak att utföras och beröra pågående verksamhet. Beställaren uppskattar att volymen för byggnadsarbeten avseende avhjälpande underhåll och akuta åtgärder i snitt uppgår till 9 MSEK/år. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med 3 entreprenörer. Avrop kommer att ske genom rangordning,
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45440000 Målning och glassättning, 45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag, 45443000 Fasadarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej