269837-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal för vent-arbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandling av ramavtal för ventilations-entreprenadarbeten, felavhjälpande underhåll och planerat underhåll i Beställarens fastigheter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 42520000 Ventilationsutrustning, 45331210 Installation av ventilation, 45331220 Installation av luftkonditionering, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.