26984-2018 - ResultatSverige-Angered: Natriumklorit
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natriumklorit 25 %
Referensnummer: 538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24312210 Natriumklorit
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av natriumklorit 25 % som används vid framställning av klordioxid på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk.
Ramavtalet omfattar löpande leverans av natriumklorit 25 % till ca 140 ton/år.
Beställaren kan dock inte förbinda sig till angivna volymer, utan antagen anbudsgivare/leverantör ska kunna leverera det verkliga behovet vare sig det över- eller understiger de redovisade volymerna.
Preliminär avtalsperiod är 2018-02-01 – 2020-01-31 med möjlighet till förlängning två gånger.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen