Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av konceptförskolor i Västerås stad.
Referensnummer: FN 2016/00664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad i samarbete med Bostads AB Mimer har för avsikt att bygga 5 nya förskolor i Västerås varav 2 av dessa är avsedda att handlas upp som optioner. Samtliga förskolor är belägna i Västerås och ska i huvudsak utföras i 2 plan och inrymma 8 avdelningar, tillagningskök och personalutrymmen. Enplans förskolor på 4 avdelningar kan också bli aktuella.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De första förskolorna som är aktuella att byggas är Önsta förskola, Vallby förskola och Blåsbo förskola. Samtliga är på 8 avdelningar.