2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elarbeten 2026
Beskrivning: Entreprenaden avser planerade och akuta elarbeten i Beställarens bestånd. Arbeten omfattar allt ifrån enklare underhåll och service i befintliga fastigheter samt nyinstallationer vid renoveringar och nybyggnationer. Större och mindre elarbeten i lägenheter, trapphus, källare, vind och lokaler. Kabelförläggning i mark förekommer. Andra exempel på arbeten är exempelvis strömloggning för bestämning av huvudsäkring och balansering av laster, installation av solcellsanläggningar, elbilsladdning, lastbalansering och batterier. Arbetsbeskrivningen specificeras vid varje enskild avrop/order av Beställaren.
Intern identifierare: 26/4
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000