26990-2023 - ÄndringSverige-Kalmar: Rengöringsmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöringsmedel, städartiklar, mjukpapper, engångsartiklar
Referensnummer: 2022-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns 12 kommuner med bolag och förbund som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Beställaren avser att upphandla Rengöringsmedel, städartiklar, mjukpapper och engångsartiklar. Se bilaga 3 anbudsprislista för sortiment.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen för samtliga deltagande kommuner, förbund och bolag till cirka 80 MSEK per år. Takvolym för ramavtalet är 400 MSEK för den totala avtalsperioden.
Nuvarande antalet leveransplatser hos beställaren är cirka 1750 st. Se Bilaga 4. Leveransplatser. Leverantören ska kunna leverera till samtliga leveransplatser och beställaren ska under avtalstiden äga rätt att både lägga till och ta bort leveransplatser utan tillkommande kostnad.