269934-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandtorp etapp 3A
Referensnummer: UH-2021-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av utförandeentreprenad för projektet Sandtorp etapp 3A och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Arbetet inom Sandtorp Etapp 3A innefattar, ombyggnation samt nybyggnation av vägar, GC-vägar, dagvatten, VA, gatubelysning, kanalisation för el och fiber, parkytor, samt markarbete för fjärrvärme.
Inom Etapp 3A ska även nybyggnation av spåranläggning i sin helhet utföras, betongplattor under spår, nyanläggning av växelkomplex, nya hållplatser, spårsänkning ska utföras delar av sträckan.
Det ska även anläggas en ny GC-bro samt stödmurar.
Sandtorp etapp 3A är indelad i fyra huvuddelar (Mark/Landskap/Spår/Belysning/Bro/Trafiksignal/Spårsignal_ KTL, VA, Fjärrvärme, El/Tele/Opto vars omfattning framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet är uppdelat i 4 (fyra) huvuddelar:
Huvuddel 1; Mark, Landskap, Spår; Belysning; Bro; Trafiksignal; Spårsignal KTL
Huvuddel 2; VA
Huvuddel 3; Fjärrvärme
Huvuddel 4; El, tele, opto
Norrköpings kommun kommer att teckna kontrakt för Huvuddel 1, Huvuddel 3 och Huvuddel 4. Nodra AB kommer teckna kontrakt för Huvuddel 2. Separata kontrakt tecknas med en vinnande anbudsgivare