269935-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Nougaten Eskilstuna kommun, Förskola, trygghetsboende, bostäder
Referensnummer: 21/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet består av 2 byggnader som utgör varsin huvuddel.
Byggnad 1, angiven som Nougaten, utgör huvuddel 1. Den omfattar
Trygghetsboende, Hyresrätter, Förskola och Lokaler för handel.
Byggnad 2, angiven som Nosen, utgör huvuddel 2. Den omfattar Hyresrätter.
BTA nybyggnad exkl källare: ca 13 600 m2
BTA nybyggnad källare: ca 5 300 m2
Behandlad tomtarea: ca 7 000 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen