See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VS arbeten
Beskrivning: Upphandlingen avser rangordnat ramavtal, med möjlighet till förnyad konkurrensutsättning, för löpande VS-arbeten och injusteringar (Värme & Sanitet) vid t.ex. ombyggnationer, lokalanpassningar, underhåll och reparationer för avropsberättigade myndigheter. Upphandlingen delas upp i nedan tre (3) delområden:Delområde 1: Hedemora kommun, Hedemora Energi AB, Hedemora kommunfastigheter AB & Aktiebolaget Hedemorabostäder.Delområde 2: WBABDelområde 3: Falu kommun & Räddningstjänsten Dala Mitt Ramavtal kommer att tecknas per delområde. Ramavtal med tre (3) entreprenörer i rang kommer att tecknas, per delområde. Detta förutsatt att så många kvalificerade anbud inkommer. Välkommen med ert bästa anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: delområde 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122466:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Delområde 1, Hedemora kommun, Hedemora Energi AB, Hedemora kommunfastigheter AB & Aktiebolaget Hedemorabostäder har möjlighet att utlösa option för en helomfattande jour under avtalstiden. Om denna utlöses ska E & B överenskommas om villkor och pris per månad för tjänsten.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: delområde 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122466:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: delområde 3
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122466:Lot:3