269997-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad avseende åtgärdande av skredrisk och kaj i Socitetsparken
Referensnummer: TKN 2021-304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kajanläggningen längs med strandpromenaden i Societetsparken i Norrtälje är i behov av förstärkning.
Geotekniska undersökningar har visat att delar av Societetsparken inte är beräkningsmässigt stabila, vilket innebär att det finns risk för jordskred. Norrtälje kommun avser att åtgärda problemet med markstabiliteten genom att förstärka med ny spont längs kajkanten mellan Hamnbron över Roslagsgatan i väster till Havslänken i öster, ca 275 meter. Det aktuella arbetsområdet är ca 285 meter långt.
För rivnings och återställningsarbeten så avses denna del ske i samverkan, så att omfattningen blir så ringa som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen