270006-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Frukt och grönt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms:
Intervall: mellan 3 000 000 och 5 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Leverans av färsk frukt och färska grönsaker inklusive skalat och skuret.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej