2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jourläkartjänster Kriminalvården Region Väst
Beskrivning: Kriminalvården genomför upphandling av jourläkartjänster för vård och behandling av häktade och intagna vuxna, barn och unga på verksamhetsställen i region Väst. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk bedömning, diagnostik, rådgivning och behandling för häktade och intagna. Leverantören ska tillhandahålla beredskap av läkare under kvällar och nätter på vardagar samt dygnet runt under helger och helgdagar.
Intern identifierare: 2026-2926
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt LOU kapitel 19
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000