270136-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten ramp FA vid Stockholm-Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2018-01159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande byggnation av en ny rampyta i betong och asfalt, Ramp FA. Rampen befinner sig mellan pir F och pir A på Airside på Stockholm-Arlanda Airport.
Entreprenaden avser både rivning av befintlig beläggning och anläggning av ny betongplatta på mark samt asfaltering, el och markarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45235000 Anläggningsarbete för flygfält, startbanor och manöverområde
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen