Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal webbyrå
Referensnummer: 22/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av en webbyrå enligt detta förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor.
Bostäder i Borås är i behov av en kompetent webbyrå som med stor förmåga och kreativ höjd ska vara delaktig i att lansera bolagets nya webbplats. Webbplatsen skall vara byggd med stort fokus på användarvänlighet och sökmotoroptimering. En modern, WCAG 2.1 nivå AA, anpassad webbplats som plattform för digital utveckling av tjänster och självbetjäning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72266000 Programkonsulttjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79933000 Stödtjänster avseende design
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen