Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av bedömningsgrunder för gömfröiga växter
Referensnummer: 1102-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73112000 Marin forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med det här uppdraget är att utveckla biologiska bedömningsgrunder som är känsliga för fysisk påverkan. Fokus kommer ligga på att utveckla bedömningsgrund för gömfröiga växter i Egentliga Östersjön med koppling till kvalitetsfaktorn makroalger och gömfröiga växter enligt HVMFS 2019:25 som även kan användas för att bedöma god miljöstatus enligt Havsmiljödirektivet, HVMFS 2012:18.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 680 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71354500 Marina mätningar, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73112000 Marin forskning, 73200000 FoU-rådgivning, 98361000 Marinakvatiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen