270265-2023 - ResultatSverige-Kristinehamn: Elektroniskt säkerhetslås
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås och läkemedelsskåp
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristinehamns kommun avser att upphandla digitala lås och läkemedelsskåp.
Omfattning
Kristinehamns kommun avser att upphandla digitala låsenheter som administreras via digital behörighetsstyrning och tillhörande läkemedelsskåp. Läkemedelsskåpen kommer användas i särskilda boenden, gruppbostäder och ordinärt boende. Syftet är att begränsa åtkomst till läkemedel samt att vid vid behov få information om vem som har öppnat läkemedelsskåpet och när läkemedelsskåpet har öppnats.
Lösningen ska i ett senare skede vara möjligt att bygga på med låsenheter avsedda för andra typer av användningsfall som:
- låsenheter avsedda för lägenhetsdörrar på kommunens särskilda boenden- låsenheter avsedda för dörrar till kontorsutrymmen- låsenheter för valbara eller fasta personalskåp
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39122100 Skåp, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44521100 Lås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen