270291-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstjänster - verksamhetsavfall och FNI
Referensnummer: 208/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande tjänster:
Hämtning av producentmaterial och farligt avfall från kommunens verksamheter samt övriga avtalsanvändare, bostäder och verksamhetslokaler samt till samtliga fastigheter förvaltade av Göteborgs stads bostadsbolag inom Framtidenkoncernen.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden:
Delområde 1: Verksamhetsavfall inkl. farligt avfall
Delområde 2: Fastighetsnära insamling av producentmaterial och el-avfall (FNI)