27033-2022 - ResultatSverige-Arjeplog: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning sjuksköterskor
Referensnummer: UH-2021-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet har behov av att säkra tillgängligheten av legitimerad personal (sjuksköterskor) inom äldre- och handikappomsorgen. Genom detta kan verksamheten säkerställa att den uppnår de mål och gällande lagkrav. Arjeplogs kommun inbjuder därför till anbudsgivning avseende bemanningstjänster sjuksköterskor. Uppskattad total volym under hela avtalstiden är 9 000 000 SEK med takvolym 12 000 000 SEK.
Eftersom annonsen infaller under jul- och nyårshelgerna kommer frågor som ställs efter 2021-12-22 att bevaras 2022-01-10. Annonseringstiden är anpassad efter detta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst, Bemanningstjänster sjuksköterskor totalt max 42 månader, upp till fyra antagna leverantörer, rangordnat anbud.