Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Videoproduktion
Referensnummer: UH-2023-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser upphandla en leverantör som kan genomföra videoproduktion åt kommunens förvaltningar i den utsträckning interna resurser inte kan täcka behovet. Sigtuna kommun upplever ett ökat intresse och behov från kommunens verksamheter att kommunicera och illustrera sin verksamhet via film. Idag producerar kommunens kommunikationsenhet största delen av kommunens filmproduktion. I det fall enheten inte kan ombesörja produktionen i egen regi önskar kommunen upphandla en extern leverantör som kan bistå kommunens enheter. I dagsläget finns ingen kartläggning av behovet i kommunen. Kommunikationsenheten producerar allt från korta klipp på sociala medier till kortare filmer som illustrerar kommunens verksamhet. Kommunens längre produktioner kan ses på https://play.sigtuna.se/. Kommunen uppskattar att den externa leverantören kommer att användast främst vad gäller midi-produktioner för kommunens verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Video- och filmtjänster
Omfattning: Omfattar video- och filmtjänster till Sigtuna kommun.
Mängd: Mängden varierar utifrån behov. UM använder avtalet i den utsträckning egen regi inte har möjlighet att genomföra uppdragen.