270344-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi 2018
Referensnummer: 100/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar energianskaffning och leverans av förnybar elkraft samt tillhörande elcertifikat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamheter som önskar att öka miljövärdet ska kunna avropa förnybar elkraft från specifika produktionskällor med ursprungsgaranti eller Bra Miljöval-märkt el.
I uppdraget ingår även option om hantering av verksamheternas egen produktion av elkraft.
De verksamheter, vars anläggningar omfattas av upphandlingen har en uppskattad förbrukning om cirka 450 GWh. Förbrukningen är fördelad på drygt 10 000 anläggningar.