See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter för tekniska installationer
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose ESEMs behov av konsulter för tekniska installationer. Upphandlingen består av fem (5) anbudsområden
Intern identifierare: UH 25-01
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1: Tekniska installationer
Beskrivning: Anbudsområde 1: Tekniska installationer Utredning, projektering, konstruktion av mindre förändringar i mottagnings- och fördelningsstationer. Tillhandahålla montage, provning och drifttagning av kommunikationslösningar för kundanläggningar, reläskyddsbyten m.m. och leverans av eventuellt ingående material. (LDS, Indikeringar, Kommunikation batterilager, konfigurering och byte reläskydd)
Intern identifierare: 1642717
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2: Projektledning
Beskrivning: Anbudsområde 2: Projektledning Tillhandahålla konsulter för teknisk projektledning vid genomförande av mindre anläggningsentreprenader (om-/tillbyggnad) mot AB04 och ABT06.
Intern identifierare: 1642720
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3: Analys och teknisk utredning
Beskrivning: Anbudsområde 3: Analys och teknisk utredning Tillhandahålla konsulter med kvalificerat kunnande för störningsutredning och analys av elnätet samt framtagande av selektivplaner.
Intern identifierare: 1642760
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4: Besiktning
Beskrivning: Anbudsområde 4: Besiktning Tillhandahålla konsulter med kunnande inom besiktning och kontroll av mindre om-/tillbyggnader av kontrollutrustning samt reläskyddsutrustning, konstruktion och utförande i mottagnings och fördelningsstationer.
Intern identifierare: 1642762
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 5: Förfrågningsunderlag
Beskrivning: Anbudsområde 5: Förfrågningsunderlag Framtagande av förfrågningsunderlag för upphandling av, t.ex ombyggnad i befintliga mottagnings- och fördelningsstationer. Beställargranskning av konstruktionshandlingar i entreprenader. ABT06
Intern identifierare: 1642764
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose ESEMs behov av konsulter för tekniska installationer. Upphandlingen omfattar tekniska konsulttjänster, projektledning, analys och teknisk utredning, besiktning, framtagande av tekniska specifikationer och förfrågningsunderlag inom området Elnät. Omfattningen i de ingående delarna är om-/tillbyggnader samt framtagande och utförande av tekniska lösningar i kopplingsstationer, fördelningsstationer samt mottagningsstationer i EEM och SEVABs koncessionsområden (10 kV och 20 kV). Upphandlingen består av fem (5) anbudsområden.
Intern identifierare: 1642709