270422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumentationsstödsystem Arbetsmarknad och integration
Referensnummer: 21098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknad- och integrationsavdelningen har beslutat att upphandla ett nytt dokumentationsstödssystem. En förstudie har pågått under en längre tid och avslutades i december 2020. Förarbetet har resulterat i konkretisering av krav som formulerats i denna upphandling. Önskade effekter av systemet är bland annat minska manuell hantering, underlätta och effektivisera för medarbetarna i arbetet med deltagarna, säker informationshantering samt möjliggöra goda underlag i form av statistik för verksamhetsuppföljning och utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen