270458-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkert nät för Myndigheten för psykologiskt försvar
Referensnummer: 23/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att möjliggöra för MPF att implementera system som stödjer en säker IT-miljö för hantering och bearbetning av hemliga uppgifter (på och mellan samtliga verksamhetsorter) i enlighet med säkerhetsskyddslagen, som är byggd på ett modernt och flexibelt sätt för att kunna sömlöst integreras med andra säkerhetsdomäner med varierande säkerhetsklass.
Krav på att leverantör har tidigare erfarenhet av leverans av säkert nät (varor och tjänster) i enlighet med säkerhetsskyddslagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212731 Programvaruutvecklingstjänster för filsäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Krav på att leverantör har tidigare erfarenhet av leverans av säkert nät i enlighet med säkerhetsskyddslagen.