270554-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm särskilt boende - Bjuv och Åstorps kommuner
Referensnummer: 23/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består av ett totalåtagande för tillhandahållande av en tjänst för trygghetsskapande teknik till särskilda boenden inom socialförvaltningens verksamhetsområde i Bjuvs kommun samt Åstorps kommun.
Upphandlingen avser införandeplanering, leverans, driftsättning, funktionsprovning, utbildning och support av ett komplett och fullt fungerande system. Tillhörande larmutrustning, teknik, programvara, kommunikationslösning för funktionens delar och andra diverse tillbehör mm som behövs ska även tillhandhållas.Utrustning, system och lösningar ska följa den utveckling som sker under avtalsperioden och kan således förändras över tid.
Objekt (boende) som upphandlingen omfattar:
Bjuvs kommun
Varagården 51 platser
Solhemmet 25 platser
Ekhaga 37 platser
Åstorps kommun
SÄBO Aster 46 platser
SÄBO Vidåsen 44 platser
LSS Piren 6 platser
LSS Rågen 5 platser
LSS Rosa 5 platser
LSS Bryggan 5 platser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en trygghetslarm för särskilt boende inom Bjuvs kommun och Åstorps kommun som fungerar 24/7/365.
Upphandlingen avser införandeplanering, leverans, driftsättning, funktionsprovning, utbildning och support av ett komplett och fullt fungerande system. Tillhörande larmutrustning, teknik, programvara, kommunikationslösning för funktionens delar och andra diverse tillbehör mm som behövs ska även tillhandhållas. Utrustning, system och lösningar ska följa den utveckling som sker under avtalsperioden och kan således förändras över tid.