Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samlingsförvaltningssystem 2
Referensnummer: NM2022/291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48610000 Databassystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en efterannonsering av genomförd upphandling.
Upphandlingen omfattade ett införande och leverans av ett samlingsförvaltningssystem för att stötta arbetsflöden och säkerställa god digital förvaltning av Nationalmuseums föremålssamlingar, stödsamlingar och samlingar för avförda föremål och en mindre del av NMs foto- och arkivsamling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48783000 Programvara för innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen