270635-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – TV-utrustning och audiovisuell utrustning – Digitala tjänster för konferensrum och multimediaklassrum
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDigitala tjänster för konferensrum och multimediaklassrum
BeskrivningNyköpings kommun och Oxelösunds kommun har sedan mer än tio år tillbaka, inom IT-området, en gemensam servicenämnd, där Nyköpings kommun är så kallad värdkommun och är den upphandlande myndighet. Upphandlingen omfattar såldes båda kommunerna, Nyköpings-Oxelösunds Vattenverksförbund, Kustbostäder och Oxelö Energi Aktiebolag. Nyköpings kommuns avtal avseende digitala tjänster för konferensrum och multimediaklassrum löper ut och nytt avtal behöver därför upphandlas. Nuvarande avtal inkluderar en livscykelhantering där planeringen av tjänsterna administreras av IT- avdelningen i Nyköpings kommun tillsammans med avtalad leverantör som sedermera utför det faktiska bytet i samråd med aktuell verksamhet. Ägandeskapet- samt underhållet av produkterna ligger inom ramen för tjänsteleverantörens ansvar. IT-avdelningen ska med denna lösning erbjuda verksamheterna kompletta och standardiserade funktionspaket som inkluderar all utrustning och tjänst som behövs inom området. Syftet med denna upphandling är att säkerställa högkvalitativa A/V-lösningar för våra konferensrum, utbildningslokaler och andra faciliteter. För omfattning i detalj hänvisas till upphandlingsdokumentet i dess helhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110289:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32321000 Storbildsprojektorer, 32321100 Film- och videoutrustning, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 32351000 Tillbehör till ljud- och videoutrustning, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning