270671-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av Vaxholms kaj, mark och anläggning
Referensnummer: KS 2023/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kajerna i Vaxholm har byggts ut i två etapper. Den första delen stod klar 1936. Den nuvarande utformningen av kajen byggdes i slutet av 60-talet och invigdes 1969. Den förväntade livslängden på utbyggnaden från 1969 var 50 år. De senaste åren har återkommande sättningar i marken på närliggande gator indikerat behov av renovering.
Första entreprenaden omfattar mark, ledningsarbeten och finplanering samt grundläggning av stödmurselement i Västerhamn. Etapp 1 börjar vid Västerhamnsplan och sträcker sig fram till det södra hörnet vid busshållplatsen på Söderhamnsplan. Etapp 2 från Hotell Vaxholm till Cronhamnsplan och Etapp3 från busshållplatsen på Söderhamnsplan till Hotell Vaxholm. Entreprenaden planeras att påbörjas tredje kvartalet 2023 och färdigställas avseende mark och anläggningsdelen under andra kvartalet 2025 för grundläggning, mark och anläggningar vilket medför vinterförhållanden under större delen av entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
150 000 000 kr.