Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar av SUV och kombi modell till Polismyndigheten.
Referensnummer: A088.408/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten avser anskaffa tio (10) stycken motorstarka personbilar av SUV och kombimodell. Fordonen anskaffas som "rena" personbilar men ska utryckningsregistreras och, genom Polismyndighetens försorg, utrustas div polisiär utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34110000 Personbilar, 34111100 Herrgårdsvagnar, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34113100 Jeepar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen