Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portkvarteren och avvattningsområde Västra Grönstråket, Centrala Brunnshög i Lund, Lunds kommun
Referensnummer: 22/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna detaljprojektering syftar till att utgöra underlag för upphandling av byggnation av byggator och färdigställande av allmän platsmark samt upphandling av byggnation av avvattningsområde Västra Grönstråket.
Projekteringen ska genomföras i nära och öppet samarbete med Tekniska förvaltningen och dess projektledare och projektmedarbetare, VA SYD och övriga ledningsägare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen