270807-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Nybyggnation av Bleketskolan EFG Tjörn, Rönnäng 1:476
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation av Bleketskolan EFG Tjörn, Rönnäng 1:476
BeskrivningEntreprenadens uppdrag är att bygga nya skollokaler som skall ersätta befintliga temporära modulhus. Byggnaden ska uppföras på mark där det tidigare funnits en skolbyggnad. Skolbyggnaden revs 2024. Den nya byggnaden är uppdelad i tre delar som benämns E, F & G och är på ca 2541 kvm BTA. Byggnaden består av trapphus, lärosalar, gemensam lärmiljö, grupprum, arbetsrum, wc m.m. Entreprenaden kommer ske med pågående skolverksamhet i angränsande byggnader och skolgård.
Intern identifierare41.25-E
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000