Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av läkemedel
Referensnummer: FM2021-1911
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver både nationell och internationell sjukvårdsverksamhet. Upphandlingen omfattar samtliga, på svenska marknaden, registrerade läkemedel för beställning på rekvisition (ej recept) för såväl humant som veterinärt bruk, med några undantag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedel till Försvarsmakten