270930-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänster
Referensnummer: KS 2018/0308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av operatörstjänster för Varbergs kommun.
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen omfattar tjänster avseende fasta och mobila operatörstjänster. Den exakta omfattningen specificeras mer detaljerat i kravunderlaget.
Vision och nuläge.
Varbergs kommun efterfrågar en standardiserad och paketerad leverans av operatörstjänster med funktioner och tjänster fokuserade på att ge slutanvändaren en positiv användarupplevelse.
Kommunens valda leverantör ska genom hela avtalstiden stötta kommunen som strategisk partner och ha ett proaktivt och progressivt tänkande och agerande som därigenom aktivt bidrar till utveckling av tjänstens integration mot övriga verksamhetssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 64211100 Lokaltelefoni, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens valda leverantör ska genom hela avtalstiden stötta kommunen som strategisk partner och ha ett proaktivt och progressivt tänkande och agerande som därigenom aktivt bidrar till utveckling av Tjänstens integration mot övriga verksamhetssystem.
Den efterfrågade Tjänsten följer vår IT-strategiska inriktning och ger förbättrade kommunikationsmöjligheter internt/externt, ökad användbarhet, ökad automatiserad hantering, samt trygghet och kvalité i form av hög tillgänglighet och driftssäkerhet.
Den efterfrågade Tjänsten erbjuder effektiv hantering av våra samtalsströmmar, har hög flexibilitet inför förändringar i vår service till medborgare och medarbetare samt ger administrativ kontroll för löpande kostnadseffektivitet.
Allmänt.
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.