270947-2016 - ResultatSverige-Karlstad: Mejeriprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Mejeri.
Referensnummer: UE/160018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar upphandla varor/tjänster i denna upphandling Livsmedelsupphandling Mejeri.
Värdet av mejeriprodukter under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 4 200 000 SEK baserat på 2015 års inköpsvolymer/behov.
Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Leverans sker till enligt bilaga 3, leveransadresser.
Beräknad avtalstid är två (2) år med option om förlängning med 12 + 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mejerivaror.