See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetskläder och arbetsskor för inre miljö
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande två delområden: Arbetskläder för inre miljö samt tillbehör, tryck och brodyr Arbetsskor för inre miljö samt tillbehör Med Inre miljö avses främst verksamheter med personal som arbetar i inomhusmiljö, såsom lokalvård, kök, vård/omsorg, vaktmästeri samt delar av praktisk undervisning i skola.
Intern identifierare: 078/24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18300000 Klädesplagg, 18800000 Skodon, 18810000 Skodon förutom sport- och skyddsskor, 18813000 Skodon med ovanläder av skinn, 18813300 Lågskor, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta, 18832000 Specialskor, 33199000 Sjukvårdskläder, 50830000 Lagning av kläder och textilier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Gemensam del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande två delområden: Arbetskläder för inre miljö samt tillbehör, tryck och brodyr Arbetsskor för inre miljö samt tillbehör Inre miljö avser främst verksamheter med personal som arbetar i inomhusmiljö, såsom lokalvård, kök, vård/omsorg, vaktmästeri samt delar av praktisk undervisning i skola. Samtliga verksamheter där behov uppstår äger dock rätt till beställningar på ramavtalet. Respektive delområde omfattar: ett upphandlat och nettoprissatt sortiment samt leverantörens övriga sortiment inom området arbetskläder/arbetsskor för inre miljö och dess tillbehör inkluderat övriga eventuella leverantörsspecifika tjänster som erbjuds inom avtalsområdet. Leverantör ska minst erbjuda möjlighet till utprovning på plats hos respektive beställare/verksamhet och, om tillgängligt, i butik/utprovningsställe inom Göteborg.
Intern identifierare: 078-24
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18800000 Skodon, 18813000 Skodon med ovanläder av skinn, 18813300 Lågskor, 18820000 Sportskor, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta, 18832000 Specialskor, 33199000 Sjukvårdskläder
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Arbetskläder, inre miljö
Beskrivning: Delområde Arbetskläder för inre miljö samt tillbehör, tryck och brodyr
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18300000 Klädesplagg, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Arbetsskor, inre miljö
Beskrivning: Delområde Arbetsskor för inre miljö samt tillbehör
Intern identifierare: 078*24
Huvudklassificering (cpv): 18800000 Skodon
Ytterligare klassificering (cpv): 18810000 Skodon förutom sport- och skyddsskor, 18813000 Skodon med ovanläder av skinn, 18813300 Lågskor, 18820000 Sportskor, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta, 18832000 Specialskor