271014-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Snöröjning – Snöröjning och halkbekämpning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSnöröjning och halkbekämpning
BeskrivningOrust kommun upphandlar ramavtal avseende snöröjning, halkbekämpning och flisupptagning. Upphandlingen är uppdelad i 5 st delområden. Delområde 1 - Henån Delområde 2 - Svanesund Delområde 3 – Varekil Delområde 4 - Ellös Delområde 5 - Mollösund Orust kommun avser att teckna ramavtal med en (1) entreprenör per delområde. Avtalstiden är två (2) år med ensidig rätt för beställaren att förlänga avtalet med ett (1) år i taget till 4 år totalt. Den längsta möjliga ramavtalstiden är sålunda 4 år.
Intern identifierareDnr. 08-2026
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000