271064-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Behandling av data
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utdatadrift
Referensnummer: 2022-5103-494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet är att upphandla drift av CSN:s utdataproduktion som en tjänst från en extern part med förmåga att tillhandahålla en alltid tillgänglig, anpassningsbar och säker teknisk miljö och dessutom ständigt förbättra miljön i syfte att löpande tillvarata tekniska landvinningar samt att över tiden minska CSN:s kostnader. Därför ska den tekniska miljön också vara flexibel, ändamålsenlig och anpassningsbar.
Tjänsten ska:
 ha erforderlig stabilitet och tillgänglighet,
 under hela kontraktstiden vara aktuell ur ett livscykelperspektiv,
 ha erforderlig säkerhet,
 vara kostnadseffektiv,
 vara skalbar och flexibel.
Leverantörens helhetsansvar innebär att denne ska tillhandahålla bland annat erforderliga produkter, varor, tjänster, programvaror med mera, förutom där det uttryckligen anges som CSN:s åtagande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48614000 Datainsamlingssystem, 72252000 Dataarkivering, 72310000 Behandling av data, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72318000 Dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen