271125-2018 - ResultatSverige-Sundsvall: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiering av hårdvara
Referensnummer: UH-2016-379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar genom denna förfrågan finansiering av IT-utrustning. Upphandlingen gäller inte finansiering av annan utrustning som till exempel bilar, byggnader med mera. Sundsvalls kommun kommer teckna avtal men en leverantör.
Sundsvalls kommun finansierar idag ca. 80 miljoner IT-utrustning via ett och samma finansbolag. Den volym som finns hos nuvarande finansbolag kommer inte att överföras till en ny leverantör. Av den anledningen kommer den finansierade volymen öka över en period på 4 år för att därefter hålla sig på en relativt konstant nivå. De volymer som specificeras i detta dokument ska inte ses som en utfästelse utan som en fingervisning vilka volymer som kan vara aktuella. Volymen kan alltså både över och underskridas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen