271301-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster utförda av vårdpersonal – Anestesitjänster Dentmed
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnestesitjänster Dentmed
BeskrivningKarolinska Institutet (nedan "KI") bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud i denna upphandling avseende ramavtal gällande anestesitjänster till universitetstandvården som utförs vid Karolinska institutet i Flemingsberg.
Intern identifierare2-1596/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella och administrativa krav
BeskrivningAnestesitjänster till Universitetstandvården vid Karolinska institutet i Flemingsberg.
Intern identifierare1667803
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelObligatoriska krav
BeskrivningLeverantören ska tillhandahålla anestesitjänster i samband med tandvårdsbehandling som utförs av Karolinska Institutet. Tjänsterna innefattar preanestesi bedömning, full narkos, intravenös sedering, oral sedering och postoperativ vård. Nasal tub när det är möjligt annars oral intubering. Patienterna ska utgöras av ASA 1-2 och ska uppnå en vikt om minst 10 kg. Läkemedel som används i samband med utförande av beskrivna anestesitjänster ska tillhandahållas av Leverantören. Leverantören ska alltid tillhandahålla minst 2 personer som ska ingå i det team som utför anestesitjänsterna på plats hos Karolinska Institutet.
Intern identifierare1700790