271317-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄXJÖ: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsmaskiner och tillhörande tjänster
Referensnummer: KS 2018-00568
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal print som tjänst. Ett avtal för hyra på främst multifunktionsskrivare med fem typkonfigurationer och förbrukningsmaterial undantaget papper, samt relaterade produkter och tjänster såsom installation, flytt av skrivare, drift, licenser för smarta utskriftstjänster, service, support och underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 51620000 Installation av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Underlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Sista dag för frågor är 2019-08-27. Under juli månad kommer möjligheten att besvara frågor vara begränsad.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av underlaget.