271380-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Brandbilar med vattentank
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släck- och Räddningsfordon
Referensnummer: RS 2019/639
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144212 Brandbilar med vattentank
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett Släck och Räddningsfordon.
Beskrivning
Denna sida ska ses som en information till anbudsgivarna och behöver inte besvaras enligt skakrav.
Prioriterat vid anskaffning av fordon är:
Låg tyngdpunkt
Standardchassi
Säkerhet
Miljöhänsyn
Visby innerstad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi kan konstatera att det varje år sker olyckor med brandfordon under utryckning i landet. En av orsakerna är rörlig tyngdpunkt som tillsammans med för hög hastighet orsakar olyckor. Här måste räddningstjänsterna jobba med utbildning av personalen samtidigt som tillverkarna måste försöka få lägre tyngdpunkt.
Vår fordonspark består av 14 tunga fordon. Målsättningen är att de ska vara byggda på standardchassi utan några specialingrepp i hytter eller annan påbyggnad. Fordonen ska verka under minst 20 år varför reservdelar under denna tid är en viktig fråga.
Säkerheten i våra hytter är högprioriterat. Det är viktigt att våra brandmän använder säkerhetsbälte samtidigt som den utrustning som vi har i våra hytter såsom tryckluftsapparater, radioapparater, ficklampor och pärmar är ordentligt fastsatta och inte flyger runt vid en eventuell olycka. Sedan länge har Gotland en väl utarbetat standard för hur materiel och annat ska placeras i skåpen på våra fordon.
Miljöhänsynen är viktig inom Räddningstjänsten Gotland. Att uppfylla de senaste miljökraven enligt Europastandard är självklart för oss.
Vi kan också konstatera att framkomligheten i framför allt Visby innerstad är väldigt begränsad. Här tycker vi det är viktigt att tillverkare/ leverantörer är medvetna om detta och försöker få till smidiga lösningar och ett för ändamålet anpassat höjdfordon.